Oto yıkamacılar da okullu olacak

sohbete gir
Oto yıkamacılar da okullu olacak

da, okullu, olacak, Oto, Oto yıkamacılar da okullu olacak, yıkamacılar

Oto yıkamacılar da okullu olacak

Tüm Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Başkanı Serkan Bakırtaş, federasyonlarının kuracağı okulda, oto yıkamacı, oto kuaför, cam filmi, araç folyo kaplama uygulayıcısı, lastik rot balans ustası, vale, mini onarım ve boyasız göçük giderme uzmanı yetiştireceklerini söyledi.

Bakırtaş, yaptığı açıklamada, daha önce meslek olarak kabul edilmeyen oto yıkama, oto kuaförü gibi işlerin 4 yıllık çalışmaları sonucunda meslek olarak tescil edildiğini belirtti.

Mesleki Yeterlilik Kurumu ile yaptıkları çalışmalar sonucunda “oto yıkamacı”, “oto kuaför”, “cam filmi uygulayıcısı”, “araç folyo kaplama ustası”, “rot balans ve lastik ustası”, “vale”, “mini onarım ve boyasız göçük giderme ustası” olarak 7 meslek grubu belirlediklerini dile getiren Bakırtaş, bu alanda uzmanlaşmış, belgeli personel yetiştirmek istediklerini ifade etti.

Federasyon olarak özellikle eğitim konusuna büyük önem verdiklerini aktaran Bakırtaş, “Sivil toplum kuruluşu olarak sektörümüzde eğitimli, kalifiye personel ve belgeli bir şekilde bilinçli çalışanlarımızın oluşmasını istiyoruz.” dedi.

“Şehir dışından gelenler okulda konaklayabilecek”

Bakırtaş, gelecek yıl İstanbul’da Mesleki Yeterlilik Kurumu ve üniversiteler iş birliğiyle bir okul kuracaklarını dile getirerek, şu bilgileri verdi.

“Meslek lisesi gibi bir okul değil, daha çok akademi gibi bir okul olacak. Çıraklıktan itibaren gençlerimizi alıp 3 ile 6 ay arasında eğitim vereceğiz. Şehir dışından gelecek gençlerimiz de okulumuzda konaklayabilecekler. İlk etapta oto yıkama ile başlayıp, daha sonra daha yüksek para kazanabilecekleri cam filmi uygulama gibi diğer işleri öğreteceğiz. Teorik dersin yanında pratik yapma imkanı da sunacağız. Belgelerini aldıktan sonra bu gençlerimizi iş sahibi de yapacağız. Sektörümüzde halen sertifikasız 220 bin çalışanı da kademe kademe belgelendirmeyi planlıyoruz. Okul sayısını daha sonra 12’ye yükseltmeyi hedefliyoruz.”

“Maaşlar 8 bin liraya kadar çıkıyor”

Bakırtaş, sektörde maaşların bin 500 liradan başladığını ve kalifiye bir ustanın maaşının 8 bin liraya kadar çıktığını vurguladı.

Okur-yazar olmayan gençlerin de öncelikleri olduğunu aktaran Bakırtaş, bu konuda Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan’la görüştüklerini belirterek, “Okur-yazar olmayan çok gencimiz var. Onları topluma kazandırmak, birer iş sahibi yapmak bizim için gurur ve büyük bir onur olacak.” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç sahibi kadınlar için çarşı kuruldu başlıklı makalemizde çarşı, için ve İhtiyaç hakkında bilgiler verilmektedir.

sohbete gir

30 Ekim 2016 - 19:24

C_i_N

1.196 Kez Görüntülendi.

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

  800 Yıllık Cep Telefonu

  14 Mart 2017

  2.104 Kez Görüntülendi.

  800 Yıllık Cep Telefonu

  800 yıllık cep telefonu Avusturya’da yapılan bir kazı çalışmasında takriben 13’üncü yüzyıla ait olduğu zannedilen bir nesne bulundu. Oyulmuş taştan...

  Soğuk havalar telefon şarjını azaltıyor

  24 Aralık 2016

  2.386 Kez Görüntülendi.

  Soğuk havalar telefon şarjını azalt..

  Soğuk havalar telefon şarjını azaltıyor Şiddetli soğuk, ani ısı değişimleri özellikle kış aylarında telefon bataryalarını olumsuz etkileyebiliyor....

  YouTube’dan milyonlarca dolarlık anlaşma

  24 Aralık 2016

  1.948 Kez Görüntülendi.

  YouTube’dan milyonlarca dolar..

  YouTube’dan milyonlarca dolarlık anlaşma Video paylaşım sitesi YouTube, ABD’de milyonlarca dolar değerindeki sahipsiz müzik teliflerinin dağıtılması...

  Yahoo’da güvenlik skandalı

  24 Aralık 2016

  2.049 Kez Görüntülendi.

  Yahoo’da güvenlik skandalı

  Yahoo’da güvenlik skandalı ABD’nin en büyük teknoloji şirketlerinden Yahoo, 2013 yılında 1 milyar kullanıcısının hesap bilgilerinin devlet...


Haydi Sende sohbetcem.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetcem.com

Neden Biz!

 • Kaliteli
 • Daimi
 • Eglenceli
 • Seviyeli
sohbet sohbet odaları sohbet odaları güzel sözler zurna mirc zurna sohbet
güzel sözler - rüya tabiri - sohbet - esenyurt korsan taksi