6 asır önceki tıp teknikleri müzede sergileniyor

sohbete gir
6 asır önceki tıp teknikleri müzede sergileniyor

6, 6 asır önceki tıp teknikleri müzede sergileniyor, asır, müzede, önceki, sergileniyor, teknikleri, tıp

6 asır önceki tıp teknikleri müzede sergileniyor

Osmanlı döneminde 1402-1468 yıllarında hekimlik yapan Sabuncuoğlu Şerefeddin’in kullandığı tıp aletleri ve teknikleri, Amasya Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi’nde sergileniyor.

İlhanlı hükümdarı Sultan Olcaytu Mehmed Han’ın 1308 yılında inşa ettirdiği, İlhanlılar, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde hastaların tedavisinde kullanılan bimarhane, 2011 yılında Amasya Belediyesi tarafından restore ettirilerek “Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi” olarak hizmete açıldı.

Amasya’daki “bimarhane”de, Burhaneddin Ahmed’den tıp eğitimi aldıktan sonra yine aynı yerde 17 yaşında hekimlik yapmaya başlayan Sabuncuoğlu Şerefeddin’in kullandığı tıp tekniklerini anlatan balmumu heykeller ve kullandığı tıp aletleri, müzeye gelen ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Müze müdürü Metin Çelik, yaptığı açıklamada, müzede özellikle Sabuncuoğlu Şerefeddin’in panzehir çalışmalarının sergilendiği kısmın ilgi çektiğini söyledi.

Amasya’da o dönemlerde sıkça rastlanması nedeniyle Sabuncuoğlu Şerefeddin’in yılan zehirlenmesi tedavisinde kullanılabilecek çalışmalar yaptığını anlatan Çelik, “Sabuncuoğlu, önce hayvanlar üzerinde şifalı bitkileri kullanarak deneyler yapıyor. Olumlu sonuçlar aldığı deneyleri daha sonra kendi üzerinde yapıyor. Kendi üzerinde denemediği hiçbir ilacı hastasında kullanmıyor.” dedi.

Sabuncuoğlu Şerefeddin’in o yıllarda bölgede çokça görülen yılan zehirlenmelerine karşı panzehir geliştirdiğini belirten Çelik, şöyle devam etti:

“Geliştirdiği panzehiri önce tavuk ve horozlarda, daha sonra da kendi üzerinde deniyor. Bunun için çok zehirli bir yılan getirtiyor. Sol elinin baş parmağını yılana ısırtıyor ve kendini zehirliyor, daha sonra geliştirdiği panzehirden bir miktar alıyor. Sonucunda yılan zehrinin etkisini kaybettiğini görüyor. Sabuncuoğlu’nun kitaplardan biri olan ‘Mücerrebname’ adlı kitapta bu olay anlatıyor. Şunu söyleyebiliriz. Sabuncuoğlu Şerefeddin hastaları için kendini feda eden bir hekimdir.”

Ruh ve sinir hastalarına müzikli tedavi

Çelik, müzede ruh ve sinir hastalarının tedavi edilmeleriyle ilgili de bölüm bulunduğunu, bu bölümde müzikle tedavi edilme yöntemlerinin anlatıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Tedavide kullanılan enstrümanları sergiliyoruz. Müziğin psikolojik rahatsızlıklar üzerindeki tedavi edici etkisi ilk çağlardan bu yana bilinen bir yöntemdir. Osmanlılar’da müzikle tedavi en parlak dönemlerinden birini yaşamıştı. Bulunduğumuz bu mekan da müzikle tedavinin merkezleri arasında yer alıyordu. Burada görev yapan hekimler tarafından ruh ve sinir hastalıkları için müzikle tedavi çalışmaları yapılmıştır. Bilimsel çalışmaları ile ruh hekimliği alanında da çağdaşlarına göre yüksek düzeye ulaşmış Osmanlı hekimleri, hastaların müzikle tedavi konusunda bir hayli ileri gitmiş.”

Müzede sergilenen tıp aletlerine ve tıp tekniklerini anlatan heykellere ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiğine işaret eden Çelik, şöyle dedi:

“Sabuncuoğlu Şerefeddin, bimarhanede 17 yıl hekim olarak görev yaptı. Müzemizde Sabuncuoğlu Şerefeddin’in kullandığı 200’e yakın tıp aleti ve kullandığı teknikleri anlatan heykelimiz bulunuyor. Müzeye tıp fakültesi öğrencileri yoğun ilgi gösteriyor, hatta bazı üniversitelerin tıp fakülteleri burada uygulamalı eğitim yapıyor. Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi, 5 yıllık geçmişinde yaklaşık 225 bine yakın yerli ve yabancı konuk ağırladı.

Bir önceki yazımız olan Kızılay'dan 'İyilik Koşusu' başlıklı makalemizde 'İyilik, kızılay ve Kızılay'dan hakkında bilgiler verilmektedir.

sohbete gir

27 Ekim 2016 - 20:17

C_i_N

1.333 Kez Görüntülendi.

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

  800 Yıllık Cep Telefonu

  14 Mart 2017

  2.147 Kez Görüntülendi.

  800 Yıllık Cep Telefonu

  800 yıllık cep telefonu Avusturya’da yapılan bir kazı çalışmasında takriben 13’üncü yüzyıla ait olduğu zannedilen bir nesne bulundu. Oyulmuş taştan...

  Soğuk havalar telefon şarjını azaltıyor

  24 Aralık 2016

  2.432 Kez Görüntülendi.

  Soğuk havalar telefon şarjını azalt..

  Soğuk havalar telefon şarjını azaltıyor Şiddetli soğuk, ani ısı değişimleri özellikle kış aylarında telefon bataryalarını olumsuz etkileyebiliyor....

  YouTube’dan milyonlarca dolarlık anlaşma

  24 Aralık 2016

  1.987 Kez Görüntülendi.

  YouTube’dan milyonlarca dolar..

  YouTube’dan milyonlarca dolarlık anlaşma Video paylaşım sitesi YouTube, ABD’de milyonlarca dolar değerindeki sahipsiz müzik teliflerinin dağıtılması...

  Yahoo’da güvenlik skandalı

  24 Aralık 2016

  2.097 Kez Görüntülendi.

  Yahoo’da güvenlik skandalı

  Yahoo’da güvenlik skandalı ABD’nin en büyük teknoloji şirketlerinden Yahoo, 2013 yılında 1 milyar kullanıcısının hesap bilgilerinin devlet...


Haydi Sende sohbetcem.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetcem.com

Neden Biz!

 • Kaliteli
 • Daimi
 • Eglenceli
 • Seviyeli
sohbet sohbet odaları sohbet odaları güzel sözler zurna mirc zurna sohbet
rüya tabiri - güzel sözler - islam fm - ıspartakule - nöbetçi noter - rüya tabiri sohbet - esenyurt korsan taksi - başakşehir korsan taksi - esenyurt korsan taksi - korsan taksi - mersin mezar