‘ABD yönetimi FETÖ ile anılmaktan rahatsız’

sohbete gir
‘ABD yönetimi FETÖ ile anılmaktan rahatsız’

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Malatya Milletvekili Taha Özhan, başkanlık ettiği heyetin ABD’de devam eden temaslarında özellikle son toplantılarda, yaşanabilecek riskler ve Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in iade süreciyle ilgili daha ciddi görüşmeler olduğunu söyledi.

Heyette yer alan Özhan ile AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, başkent Washington’da ABD Savunma Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı’nda görüşmelerde bulunarak, Birleşmiş Milletler’deki temasları için New York’a hareket etti.

Özhan, yaptığı açıklamada, temaslarının geçen pazartesi günü başladığını belirterek, Savunma Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı’nda meseleyi çok daha somut bir şekilde konuşma imkanı bulduklarını ifade etti.

“ABD yönetimi FETÖ ile anılmaktan rahatsız”

“Özellikle son toplantılarda, yaşanabilecek riskler ve Gülen’in iade sonucuyla ilgili daha ciddi görüşmeler oldu.” diyen Özhan, Savunma Bakanlığı yetkililerinin, Türkiye-ABD ilişkilerindeki derin tarih ve kıymetin farkında olduklarını gördüklerini kaydetti.

Özhan, gerek yönetimle gerekse düşünce kuruluşlarının yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerde FETÖ tehlikesinin altını çizdiklerini ve bu konuda muhataplarının konunun ciddiyetine varmaya başladıklarını anlatarak, “Umarım bunlar hızla fiili politikalara tercüme olur ve terör örgütü lideri ve diğer militanlarla ilgili gerekli tasarruf adımları atılır.” diye konuştu.

Görüşmelerin tamamında ABD yönetiminin, isimlerinin FETÖ ile anılmasından duydukları rahatsızlığı defalarca dile getirdiğini kaydeden bildiren, “Biz de her seferinde böylesi bir şekilde ABD’nin zikredilmesinin temelinde Gülen’in ABD’de yaşıyor olması olduğunu ve bir darbe sonrası ortaya çıkan komplo dünyasının bundan beslendiğini ve bu konuda atacakları herhangi bir somut adımla bu türden yakıştırmaları, ithamları ve tartışmaları çok hızla sona erdirebileceklerini kendileri söyledik.” ifadelerini kullandı.

“Konu devlet kademesinde daha iyi analiz edilmiş”

Salıcı da görüşmelerinde ABD yönetiminin, Türkiye’deki darbe girişimi meselesini bu ülke medyasından ve düşünce kuruluşlarından daha iyi anladığını, sorunun ciddiyetinin farkında olduklarını gördüklerini vurguladı.

Konunun, ABD’nin devlet kademesinde daha iyi analiz edildiğini söyleyen Salıcı, “Türkiye’de yaşanan olayın ciddiyeti, bunun gerçek bir darbe olduğu ve insan hayatına mal olduğunu, bunun Türkiye’de yarattığı duygusal karşılığını ve bu durumun siyasal yansımasını daha iyi analiz ettiklerini gördük.” değerlendirmesinde bulundu.

Salıcı, ABD’nin iş birliği yapacağını ve bunun sonucunda Türkiye’nin belgelerin sunulması konusunda hukuki süreçleri bir sıkıntı yaşamadan devam ettirmesi durumunda Washington yönetiminin itiraz edeceği bir konu kalmayacağını anlattı.

Türkiye’nin belgelerin sunumuyla ilgili adımlarının başarıyla sonuçlanması durumunda konunun artık siyasi bir karar aşamasına geçeceğine işaret eden Salıcı, istenilen neticeye ulaşılabilmesi için karar noktasında daha fazla çalışmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

“Daha ciddi bir tavır gördük”

Aydın ise Washington’daki görüşmelerde daha güçlü izlenimler almaya başladıklarını ifade etti.

Konunun ciddi şekilde ABD’nin gündeminde incelemeye tabi tutulduğunu aktaran Aydın, şöyle konuştu:

“Bizim kararlı ve tek vücut olmuş parlamenter yapıyı karşılarında görünce ciddi bir resim çıkartmışlar. Ev ödevlerine iyi hazırlanarak toplantılara gelmişler. Ziyaretimizin üçüncü günündeki toplantılarda muhatap olarak daha ciddi bir tavır gördük. Kendileri de satır aralarında bahsettiler, gündemlerine alacaklarını belirttiler. İnşallah artık Türkiye, bu bağlamda üzerine düşeni yapmıştır, parlamento adına. Üç parti temsilcileri olarak hepimiz ifade ettik. Onlar da hukuki boyutuna müdahil olamayacaklarını fakat işlemleri hızlandıracaklarını söylediler. Siyasi bir irade hızla oluşuyor gibi geliyor bana.” 

Bir önceki yazımız olan Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'a mektup başlıklı makalemizde Başbakan'a, Kemal ve Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'a mektup hakkında bilgiler verilmektedir.

sohbete gir

04 Ağustos 2016 - 23:38

C_i_N

1.372 Kez Görüntülendi.

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

  Yetişkin Sohbet Chat Mobil Sohbet Sitesi Arkadaş Sitesi

  08 Ağustos 2021

  296 Kez Görüntülendi.

  Yetişkin Sohbet Chat Mobil Sohbet S..

  Yetişkin Sohbet Chat Mobil Sohbet Sitesi Yetişkin evli dul bekar kız erkek arkadaş sitesi sohbetcem.com yetişkin arkadaşlarla sohbet et tanışma imkanını...

  Yetişkin Sohbet Sitesi Dul Kızlar Dul Erkekler İle Tanış

  01 Ağustos 2021

  310 Kez Görüntülendi.

  Yetişkin Sohbet Sitesi Dul Kızlar D..

  Yetişkin Sohbet Sitesi Dul Kızlar Dul Erkek İle Tanış Türkiye’nin en büyük ve en aktif yetişkin sohbet dul kız dul erkek arkadaş sitesi sohbetcem.com Yetişkin...

  Sohbet Sitesi Yetişkin Kız Yetişkin Erkek Arkadaş Sitesi

  26 Temmuz 2021

  303 Kez Görüntülendi.

  Sohbet Sitesi Yetişkin Kız Yetişkin..

  Sohbet Sitesi Yetişkin Kız Yetişkin Erkek Arkadaş Sitesi Türkiye’nin en büyük ve en aktif yetişkin kız yetişkin erkek sohbet chat muhabbet arkadaş...

  Yetişkin Kız Ve Erkek Sohbet Chat Yetişkin Arkadaş Sitesi

  23 Temmuz 2021

  317 Kez Görüntülendi.

  Yetişkin Kız Ve Erkek Sohbet Chat Y..

  Yetişkin Kız Ve Erkek Sohbet Chat Yetişkin Arkadaş Sitesi Yetişkin kadınlar ve yetişkin erkekler bir araya gelerek üye olmadan ücretsiz tanışıp arkadaş...


Haydi Sende sohbetcem.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetcem.com

Neden Biz!

 • Kaliteli
 • Daimi
 • Eglenceli
 • Seviyeli
sohbet sohbet odaları sohbet odaları güzel sözler zurna mirc zurna sohbet
islami site - islami sohbet - korsan taksi sohbet