“Dünyanın En Güzel Filmi Sergisi” açıldı

sohbete gir
“Dünyanın En Güzel Filmi Sergisi” açıldı

Sergide, Suriyeli yaklaşık 60 çocukla yürütülen atölyelerde ortaya çıkan resim ve animasyonlar yer alıyor.

SKYGD Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Görür, derneğin ağırlıklı olarak mülteci çocuklarla ilgili projeler yürüttüğünü ve mültecilerin yoğun oldukları şehirlerde çalıştıklarını söyledi.

Eserlerin yaklaşık 1 yıl önce tamamlandığını fakat sergi için alınması gereken izinlerin süreci uzattığını aktaran Görür, sergiye eşlik eden bir anket çalışması da yaptıklarını ve bu çalışmanın raporunun yakın zamanda açıklanacağını dile getirdi.

Çalışmaların Açık Toplum Vakfı tarafından desteklendiğini belirten Görür, “Daha çok desteğe ihtiyacımız var. Hem sanatçı hem malzeme desteği lazım. Bu sergide, resimler, ‘Dünyanın En Güzel Filmi’ ismindeki animasyon ve çocuklar kumaş boyama yaparken hazırlanmış ‘Renkli Bir Gün’ adında ‘stop motion’ film yer alıyor. Çocukların hayal dünyası çok geniş ve bunun desteklenmesi gerekiyor. ‘Dünyanın En Güzel Filmi’ ismi de çalışmalarımıza katılan bir çocuğun fikriydi.” şeklinde konuştu.

“Sanatsal çalışmalar lüks olarak görülmemeli”

Görür, 3 eğitmen eşliğinde 10 atölye çalışması gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çocukların ilk ihtiyaçları tabii ki yemek, barınma, giyinme ama bu tip sanatsal çalışmalar hiçbir zaman lüks olarak görülmemeli. Mülteci çocuklar bir travma yaşadı ve rehabilite olmaya ihtiyaçları var. Onlar, çocukluğun getirdiği çok basit faaliyetlerden bile kaçınıyorlar. Çocukça kalmaktan çok uzaklaşmışlar. Çocuklar atölyeye geldiklerinde önce bizi yadırgıyorlar ama aynı dili konuşmadığımız halde, sanatın dili sayesinde, birlikte renkli dünyalar yaratabiliyoruz.”

Animasyonlarını Uğur Acil’in yaptığı sergi, 12 Eylül’e kadar gezilebilecek. AA

 

sohbete gir

06 Eylül 2016 - 23:10

C_i_N

1.865 Kez Görüntülendi.

1 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Haydi Sende sohbetcem.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetcem.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli
sohbet sohbet odaları sohbet odaları güzel sözler zurna mirc zurna sohbet
rüya tabiri - güzel sözler - islam fm - ıspartakule - nöbetçi noter - rüya tabiri sohbet - esenyurt korsan taksi - başakşehir korsan taksi - esenyurt korsan taksi - korsan taksi - mersin mezar