Ebeveynlere “diyabet” uyarısı

sohbete gir
Ebeveynlere “diyabet” uyarısı

 'diyabet', Ebeveynlere, Ebeveynlere "diyabet" uyarısı, uyarısı, diyabet

Ebeveynlere “diyabet” uyarısı

Edirne’de diyabet tedavisi gören çocuklar, Dünya Diyabet Günü dolayısıyla TÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde düzenlenen etkinliğe katıldı. Palyaçolar eşliğinde eğlenen ve yüzleri boyanan çocuklara, hastalığın tanı ile tedavisi anlatıldı.

Tütüncüler, burada yaptığı açıklamada, diyabetin “şeker hastalığı” olarak bilindiğini söyledi.

Diyabetin, çocuklarda erişkinlerden daha farklı görüldüğünü anlatan Tütüncüler, çocuklardaki Tip 1 diyabetin insülin eksikliğine, erişkinlerdeki Tip 2 diyabetin ise şişmanlığa bağlı olduğunu belirtti.

Dünyada diyabetin yaygınlaştığına işaret eden Tütüncüler, bu nedenle hastalıkla ilgili farkındalık yaratılmasının önem taşıdığını kaydetti.

”Aileler dikkatli olmalı”

Anne babalara da tavsiyelerde bulunan Tütüncüler, ”Bir çocuk normal hayatında çok su içiyorsa, gece kalkıp su içiyorsa, altına kaçırmaya başlamışsa ve sık sık tuvalete gidiyorsa bu anormal bir durumdur. Mutlaka şeker hastalığının aklımıza gelmesi gerekir. Bu nedenle en yakın hekime başvurulmalıdır.” dedi.

Çocuklarda diyabetin idrar ve kan tahliliyle tespit edildiğini belirten Tütüncüler, erken teşhisin önemine değindi.

Bugün çocukların tedavisinde DNA teknolojisiyle üretilen insülin kullanıldığını ifade eden Tütüncüler, çocukların tedaviyle günlük aktivitelerini yapabildiğini vurguladı.

Bir önceki yazımız olan Uzmanlardan sonbaharda 'mutlu' edecek yiyecek tavsiyeleri başlıklı makalemizde edecek, mutlu ve sonbaharda hakkında bilgiler verilmektedir.

sohbete gir

14 Kasım 2016 - 20:38

C_i_N

1.441 Kez Görüntülendi.

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende sohbetcem.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetcem.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli
sohbet sohbet odaları sohbet odaları güzel sözler zurna mirc zurna sohbet
güzel sözler - rüya tabiri - sohbet - esenyurt korsan taksi