Havucun en tatlı hali: Cezerye

sohbete gir
Havucun en tatlı hali: Cezerye

Cezerye, en, hali:, Havucun, Havucun en tatlı hali: Cezerye, tatlı

Havucun en tatlı hali: Cezerye

Mersin’in “coğrafi işaret” tesciline sahip ürünü cezerye, “havucun en tatlı hali” olarak vazgeçilmez lezzetler arasındaki yerini alıyor.

Katkı maddesi barındırmadığı için “sağlıklı bir tatlı” olarak öne çıkan cezerye, havucun yaklaşık 1,5 gün süren lezzet yolculuğunun ardından satışa hazır hale geliyor.

Günün ilk ışıklarıyla tarlalardan toplanan havuçlar, tatlıya dönüşme aşamasının ilk durağı olan fabrikaların imalathanelerine taşınıyor. Zarar görmemesi için büyük özenle uçları kesilen havuçlar, kazanlarda 1 saat yüksek sıcaklıkta haşlanıyor.

Kazanlardan turuncunun en canlı haline bürünmüş şekliyle çıkarılan havuçlar, kıyma makinelerinden geçirildikten sonra marmelat halini alması için 1 saat daha pişiriliyor.

Başka bir kazana alınan marmelat, su, pancar şekeri, baharatlar ve isteğe göre fındık, fıstık, ceviz veya bademle harmanlanıyor. Dakikalarını kazan başında geçiren ustalar tarafından özenle karıştırılan marmelat, istenilen kıvama geldiğinde tablalara boşaltılarak merdane yardımıyla düzleştiriliyor.

Kadın ustaların eline gelmeden önce “tadının oturması” için 1 gün oda sıcaklığında bekletilen karışım, makineler yardımıyla çeşitli şekillerde kesiliyor. Ustaların ellerinde Hindistan ceviziyle harmanlanan cezeryeler, paketlendikten sonra müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Son 10 yıldır ulusal ve uluslararası fuarlarda Mersin stantlarında ziyaretçilere sunulan cezerye, ilk kez tadanların da vazgeçilmezleri arasına giriyor.

“Sağlıklı bir tatlı”

Üreticilerden Hasan Ateş, cezeryenin, “havuç” anlamına gelen Arapça kökenli “cezer” sözcüğünden geldiğini ve patentinin Mersin’de olduğunu söyledi.

Aile şirketlerinin yaklaşık 38 yıldır tatlıyı Türkiye’nin çeşitli illerine ve dünyanın farklı bölgelerine gönderdiğini belirten Ateş, “Bir Arap tatlısı olarak bilinen cezerye, halihazırda Orta Doğu’daki ülkelerde de üretiliyor. Türkiye’de üretilen ürünün farkı, damak tadı anlamında biraz daha geliştirilmiş olması. Genelde Avrupa ülkeleri, damak zevki nedeniyle buradaki ürünü tercih ediyor.” dedi.

Cezeryenin diğer tatlılardan “daha sağlıklı” olmasıyla öne çıktığını ifade eden Ateş, “Cezeryenin diğer tatlılardan farkı, şeker oranının iyi ayarlanması. Glikoz kullanılmıyor, pancar şekerinden üretiliyor. İçindeki baharatlar da doğal. Kullanılan fındık, fıstık ve ceviz gibi ürünler de dünyaca kabul görmüş doğal ürünler. Bu nedenle bizce diğer tatlılardan çok farklı.” diye konuştu.

“Bir yıl dayanabiliyor”

Kenti ziyaret edenlerin, yakınlarına hediye olarak cezerye götürmeyi tercih ettiğini dile getiren Ateş, “Hediyeleşme, kültürümüzde önemli bir yere sahip. Cezerye, fiyatı dolayısıyla hediye anlamında en iyi ürünlerden biri. İçindeki malzemeler nedeniyle aynı zamanda dayanıklı bir ürün. Kutu halindeyken, oda sıcaklığında kalması kaydıyla yaklaşık 1 yıl kadar dayanabilir.” dedi.

Her üründe olduğu gibi, kilogramı 25 ile 35 lira arasında satılan cezeryenin de “kötü taklitlerinin” bulunduğunu anlatan Ateş, tüketicilere şu uyarılarda bulundu:

“Cezeryenin satış fiyatı, bunu belirleyen faktörlerden biri. İkinci unsur ise ürünün rengi. Cezerye koyu renkteyse, maliyetleri düşürmek için içine katkı maddeleri konulmuş olabilir. İyi bir cezeryenin renginin çok koyu olmaması gerekiyor. Ürün Hindistan ceviziyle harmanlandığı için beyaz görünmesi gereken yerler sarımtıraksa, bu durum cezeryenin beklediği ve iyi bir hammaddeyle yapılmadığı anlamına gelir. Halkımızın bunlara dikkat etmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Şans Topu'nda 711 bin 82 lira 59 kuruş devretti başlıklı makalemizde 59, 711 ve 82 hakkında bilgiler verilmektedir.

sohbete gir

09 Kasım 2016 - 21:25

C_i_N

1.735 Kez Görüntülendi.

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

  800 Yıllık Cep Telefonu

  14 Mart 2017

  2.462 Kez Görüntülendi.

  800 Yıllık Cep Telefonu

  800 yıllık cep telefonu Avusturya’da yapılan bir kazı çalışmasında takriben 13’üncü yüzyıla ait olduğu zannedilen bir nesne bulundu. Oyulmuş taştan...

  Soğuk havalar telefon şarjını azaltıyor

  24 Aralık 2016

  2.809 Kez Görüntülendi.

  Soğuk havalar telefon şarjını azalt..

  Soğuk havalar telefon şarjını azaltıyor Şiddetli soğuk, ani ısı değişimleri özellikle kış aylarında telefon bataryalarını olumsuz etkileyebiliyor....

  YouTube’dan milyonlarca dolarlık anlaşma

  24 Aralık 2016

  2.267 Kez Görüntülendi.

  YouTube’dan milyonlarca dolar..

  YouTube’dan milyonlarca dolarlık anlaşma Video paylaşım sitesi YouTube, ABD’de milyonlarca dolar değerindeki sahipsiz müzik teliflerinin dağıtılması...

  Yahoo’da güvenlik skandalı

  24 Aralık 2016

  2.394 Kez Görüntülendi.

  Yahoo’da güvenlik skandalı

  Yahoo’da güvenlik skandalı ABD’nin en büyük teknoloji şirketlerinden Yahoo, 2013 yılında 1 milyar kullanıcısının hesap bilgilerinin devlet...


Haydi Sende sohbetcem.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetcem.com

Neden Biz!

 • Kaliteli
 • Daimi
 • Eglenceli
 • Seviyeli
sohbet sohbet odaları sohbet odaları güzel sözler zurna mirc zurna sohbet
rüya tabiri - güzel sözler - islam fm - ıspartakule - nöbetçi noter - rüya tabiri sohbet - esenyurt korsan taksi - başakşehir korsan taksi - esenyurt korsan taksi - korsan taksi - mersin mezar