Kış aylarının vazgeçilmez lezzeti: “Orcik”

sohbete gir
Kış aylarının vazgeçilmez lezzeti: “Orcik”

 "kış, "Orcik", aylarının, Kış aylarının vazgeçilmez lezzeti: "Orcik" ,lezzeti:, vazgeçilmez

Kış aylarının vazgeçilmez lezzeti: “Orcik”

Elazığ’da köylerde yapılan ve kış aylarında çerez olarak tüketilen orcik (cevizli sucuk), Türkiye’nin dört bir yanından talep görüyor.

Kentte bağ bozumuyla birlikte başlayan orcik yapımı, hava koşullarının uygun olması durumunda ekim ayı sonuna kadar devam ederken, köylüler aldıkları siparişleri yetiştirmek için tatlı bir telaş yaşıyor.

Orcik yapımı için öncelikle bağlardan özenle toplanan farklı aromaya sahip üzümlerin havuzlarda ezilerek suyu çıkarılıyor. Elde edilen üzüm suyu, belirli bir süre kaynatıldıktan sonra yöreye has özel bir toprakla mayalandırılarak süzme ve bir günlük dinlendirme işlemine tabi tutuluyor.

Ertesi gün yeniden kaynatılan şıra, un eklenerek bulamaç kıvamına gelene kadar ısıtılıyor. Elde edilen bulamaca önceden ipe dizilen cevizler batırılıp güneşte kurutuluyor. Bu işlemin 3 kez tekrarlanmasıyla tüketilecek hale getirilen orcik, eşsiz bir tat oluşturuyor.

Büyükşehirlerden sipariş

Merkeze bağlı Mığı köyünde orcik üretimi yapan Habib Durak,  kentte yüzyıllardır geleneksel yöntemlerle yapılan orciğin geçmiş yıllarda yöre halkı tarafından daha çok kışlık yiyecek olarak tüketildiğini belirtti.

Yöre halkının vazgeçilmez lezzetlerinden olan orciğin, zaman içerisinde hediyelik ürün olarak farklı illere gönderilmesi ve yapılan tanıtımlar sayesinde Türkiye genelinde tercih edilen bir ürün haline geldiğini ifade eden Durak, bu nedenle talebin her geçen gün arttığına işaret etti.

Geleneksel yöntemlerle yapılan orciğin aranan bir ürün haline gelmesi dolayısıyla Türkiye’nin hemen her tarafından sipariş aldıklarını bildiren Habib Durak, şöyle konuştu:

“Orciğimize olan talebi karşılamakta güçlük çekiyoruz. Yaptığım orcikleri sipariş üzerine İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’ya gönderiyorum. Yöremizde orcik hem geleneksel hem de imalathanelerde modern yöntemlerle yapılıyor. Biz geleneksel olarak bağ evimizde yapıyoruz. 20-25 gündür orcik, pestil ve bağ şerbeti dediğimiz pekmezi, 3’ünü de yapıyoruz. Sadece bir günde 400-500 kilo orciği il dışına gönderdim.”

Orcik yapımının oldukça zahmetli ve sabır gerektiren bir iş olduğunu aktaran Durak, bu ürünün daha çok soğuk kış aylarında çayla birlikte çerez olarak tüketildiğini dile getirdi.

Köylünün geçim kaynağı oldu

Köylülerden Safiye Durak ise geçmişte sadece kendi tüketimlerini karışlamak için yaptıkları orciğin son yıllarda artan taleple birlikte geçim kaynağı haline geldiğini söyledi.

Yaklaşık 1,5 ay kadar süren orcik sezonunda özellikle kadınların büyük emek vererek yaptıkları orcik, pestil ve pekmezi satarak aile bütçesine katkı sağladıklarını ifade eden Durak, “Bölgemizdeki üzümlerin aroması çok güzel olduğu için özel sipariş alıyorum. İngiltere’ye bile gönderdim.” dedi.

Arife Olcaş ise siparişleri karşılayabilmek için aile bireyleriyle el ele vererek orcik yapımı için yoğun bir mesai harcadıklarını dile getirdi.

Bir önceki yazımız olan Yeşil çay "pudra" halinde mutfağa girecek başlıklı makalemizde "pudra", çay ve girecek hakkında bilgiler verilmektedir.

sohbete gir

19 Ekim 2016 - 13:31

C_i_N

1.437 Kez Görüntülendi.

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

  800 Yıllık Cep Telefonu

  14 Mart 2017

  2.143 Kez Görüntülendi.

  800 Yıllık Cep Telefonu

  800 yıllık cep telefonu Avusturya’da yapılan bir kazı çalışmasında takriben 13’üncü yüzyıla ait olduğu zannedilen bir nesne bulundu. Oyulmuş taştan...

  Soğuk havalar telefon şarjını azaltıyor

  24 Aralık 2016

  2.429 Kez Görüntülendi.

  Soğuk havalar telefon şarjını azalt..

  Soğuk havalar telefon şarjını azaltıyor Şiddetli soğuk, ani ısı değişimleri özellikle kış aylarında telefon bataryalarını olumsuz etkileyebiliyor....

  YouTube’dan milyonlarca dolarlık anlaşma

  24 Aralık 2016

  1.984 Kez Görüntülendi.

  YouTube’dan milyonlarca dolar..

  YouTube’dan milyonlarca dolarlık anlaşma Video paylaşım sitesi YouTube, ABD’de milyonlarca dolar değerindeki sahipsiz müzik teliflerinin dağıtılması...

  Yahoo’da güvenlik skandalı

  24 Aralık 2016

  2.096 Kez Görüntülendi.

  Yahoo’da güvenlik skandalı

  Yahoo’da güvenlik skandalı ABD’nin en büyük teknoloji şirketlerinden Yahoo, 2013 yılında 1 milyar kullanıcısının hesap bilgilerinin devlet...


Haydi Sende sohbetcem.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetcem.com

Neden Biz!

 • Kaliteli
 • Daimi
 • Eglenceli
 • Seviyeli
sohbet sohbet odaları sohbet odaları güzel sözler zurna mirc zurna sohbet
rüya tabiri - güzel sözler - islam fm - ıspartakule - nöbetçi noter - rüya tabiri sohbet - esenyurt korsan taksi - başakşehir korsan taksi - esenyurt korsan taksi - korsan taksi - mersin mezar