Nar hasadında tercih “narin eller”

sohbete gir
Nar hasadında tercih “narin eller”

"narin, eller", hasadında, Nar, Nar hasadında tercih "narin eller", tercih

Nar hasadında tercih “narin eller”

Türkiye’de nar üretiminin önemli bir kısmının gerçekleştirildiği Antalya’da üreticiler, daha dikkatli davranarak ağaç filizlerine zarar vermedikleri için hasatta kadın işçileri tercih ediyor.

Bölgedeki en kaliteli narların üretildiği Döşemealtı ilçesinde nar hasadına başlanırken, nar toplamada genelde kadınlar çalıştırılıyor. Kadın işçiler, meyvenin kesimi sırasında narin elleriyle daha hassas davrandıkları için üreticiler tarafından tercih ediliyor.

İşçilerin “çavuş”u Ramazan Katar, yaptığı açıklamada, işçilere bir gün önceden haber verdiğini ve saat 07.00 sıralarında işçileri evlerinden almaya başladığını söyledi.

En geçen saat 08.00’de işbaşı yaptıklarını belirten Katar, “Saat 10.00’da ve 15.00’de 15 dakika istirahatimiz var. Öğlen bir saat yemek molası veriyoruz. 17.00 gibi de işi bırakırız ve herkesi toparlayıp evlerine dağıtırım.” dedi.

Nar hasadında genelde kadınların çalıştığını kaydeden Katar, erkeklerin ise kasaları taşıdığını ifade etti.

Kesim işlemini kadınların daha iyi yaptığını vurgulayan Katar, “Kadınlar nar toplamada daha iyiler ve ağaçlara hassas davranıyorlar. Narın nasıl kesileceği ve iyi ile kötü nar arasındaki ayrımda daha iyi dikkatliler. Bu nedenle yıllardır kadın işçileri tercih ediyoruz. Bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadık.” diye konuştu.

Hasat süresinin 12 ila 17 gün arasında değiştiğini kaydeden Katar, yevmiyenin 50-55 lira olduğunu ve hasat süresince bir işçinin ortalama 800-900 lira kazandığını söyledi.

Katar, nar toplamanın zor bir iş olduğunu vurgulayarak, dikenli ve yüksek olan nar ağaçlarından meyve toplamanın zaman zaman tehlikeli olduğunun altını çizdi.

Gün sabah ezanıyla başlıyor

Nar hasadında 5 yıldır çalıştığını belirten 56 yaşındaki Nazife Aktan, hasat için sabah ezanı okunmadan uyandıklarını söyledi. Sabah namazını kıldıktan sonra yola çıktıklarını anlatan Aktan, “Nar toplamak zor. Ne biz ne de üretici emeğinin karşılığını alıyor. Günlük yevmiye olarak 50 lira kazanıyorum.” dedi.

Kadın işçilerden Emine Aktepe de 5-6 yıldır nar hasadında çalıştığını, dikenli olduğu için narı eldiven takarak topladıklarını kaydetti.

Zor olsa da ekmek parası için çalışmak zorunda olduklarını dile getiren Aktepe, “Küçükleri, yarık ve çürük olanları ayırıyoruz. Sağlamları kasada biriktiriyoruz.” diye konuştu.

Eve gidince de ev işlerinin başladığını anlatan Aktepe, yemek ve temizlik yapıp, hayvanlara baktıktan sonra ertesi gün yine erkenden yola düştüklerini anlattı.

Okul harçlığını çıkarıyor

Nar toplayanlar arasında bulunan üniversite öğrencisi Latife Satılmış da gıda mühendisliği bölümünde okuduğunu ve okul harçlığını nar keserek çıkardığını söyledi.

Okul açılmasına rağmen 2 haftadır nar hasadı işinde çalıştığını ifade eden Satılmış, “İlkokuldan beri meyve toplama işinde çalışıyorum. Boş zamanlarımızı bu şekilde kullanıyorum. Bundan önce de armut toplama işinde çalıştım. Nar hasadı bitince okula gidip eğitimime devam edeceğim.

Bir önceki yazımız olan "Mağara evler" turizme kazandırılacak başlıklı makalemizde "Mağara, "Mağara evler" turizme kazandırılacak ve evler" hakkında bilgiler verilmektedir.

sohbete gir

21 Ekim 2016 - 14:31

C_i_N

1.451 Kez Görüntülendi.

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

  800 Yıllık Cep Telefonu

  14 Mart 2017

  2.147 Kez Görüntülendi.

  800 Yıllık Cep Telefonu

  800 yıllık cep telefonu Avusturya’da yapılan bir kazı çalışmasında takriben 13’üncü yüzyıla ait olduğu zannedilen bir nesne bulundu. Oyulmuş taştan...

  Soğuk havalar telefon şarjını azaltıyor

  24 Aralık 2016

  2.432 Kez Görüntülendi.

  Soğuk havalar telefon şarjını azalt..

  Soğuk havalar telefon şarjını azaltıyor Şiddetli soğuk, ani ısı değişimleri özellikle kış aylarında telefon bataryalarını olumsuz etkileyebiliyor....

  YouTube’dan milyonlarca dolarlık anlaşma

  24 Aralık 2016

  1.987 Kez Görüntülendi.

  YouTube’dan milyonlarca dolar..

  YouTube’dan milyonlarca dolarlık anlaşma Video paylaşım sitesi YouTube, ABD’de milyonlarca dolar değerindeki sahipsiz müzik teliflerinin dağıtılması...

  Yahoo’da güvenlik skandalı

  24 Aralık 2016

  2.097 Kez Görüntülendi.

  Yahoo’da güvenlik skandalı

  Yahoo’da güvenlik skandalı ABD’nin en büyük teknoloji şirketlerinden Yahoo, 2013 yılında 1 milyar kullanıcısının hesap bilgilerinin devlet...


Haydi Sende sohbetcem.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetcem.com

Neden Biz!

 • Kaliteli
 • Daimi
 • Eglenceli
 • Seviyeli
sohbet sohbet odaları sohbet odaları güzel sözler zurna mirc zurna sohbet
rüya tabiri - güzel sözler - islam fm - ıspartakule - nöbetçi noter - rüya tabiri sohbet - esenyurt korsan taksi - başakşehir korsan taksi - esenyurt korsan taksi - korsan taksi - mersin mezar