Şehir Tiyatroları yeni sezonda yerli oyunları arttıracak

sohbete gir
Şehir Tiyatroları yeni sezonda yerli oyunları arttıracak

tiyatro

Şehir Tiyatroları yeni sezonda yerli oyunları arttıracak

Şehir Tiyatroları yeni sezonda yerli oyunları arttıracak

Şehir Tiyatroları, yeni sezon oyunlarını Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleştirilen basın toplantısıyla tanıttı.

Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, programda Şehir Tiyatrolarının Türk tiyatrosunun temel taşı, öncü kuruluşu, yeniliklerin ve güzelliklerin merkezi olduğunu söyledi.

Yeni sezonda yerli oyunları arttırmayı amaçladıklarını belirten Şen, şöyle konuştu:

“Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Reis Bey’ oyununu yıl bitmeden yetiştirmeye çalışıyoruz. Fakat ‘Reis Bey’, herkesin tahmin edeceği gibi birçok bakımdan ağırlık gerektiren bir çalışma. Dramaturjisinin çok iyi yapılması ve ona göre de iyi bir oyuncu kadrosunun olması lazım. Bu konudaki çalışmalar hemen hemen bitti. Provaları yıl sonunda başlayacak. Sezon sonuna yetiştirebilir miyiz diye bakıyoruz. Hiç acelemiz yok. Üstada yakışacak bu günlerde en çok ihtiyacımız olan ‘Adalet, hukuk… Hukuk var da adalet var mı? Adalet, merhamet ne demek?’ konularını iyi değerlendireceğimiz bir oyun.”

Şen, tiyatroda yerli oyunları artırmak için öncelikle oyunların metinlerinin sağlam olması gerektiğini vurguladı.

Edebi Kurula gelen eserlerdeki edebi dilin zayıf olmaması gerektiğini aktaran Şen, “Yerli yazarlarımız için söylüyoruz. Geçmişten bir yazarın oyunu da taşınmış olabilir. Edebi dili zayıf, o oyunu seçemiyorsunuz. Kötü bir metinden iyi bir oyun çıkmaz ama iyi bir metinden her halükarda iyi bir oyun çıkar.” diye konuştu.

Şen, yerli yazarları teşvik etmek için çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, hukuki zemin sağlandığında tiyatro metni yazımında yeni yazarların artacağını düşündüğünü belirtti.

“Milliyetçilik yerli yazarları korumaktır”

Zihni Göktay ise tiyatro dünyasında yerli oyunların son yıllarda arttığına dikkati çekerek, şu görüşlerini paylaştı:

“Milliyetçilik sokağa çıkarak pankartlarla bir yerlerde bağırıp çağırmak değildir. Kendi yazarlarımızın oyunlarını sahnelemek ve özen göstermek zorundayız, şiarımız bu olmalı. Ödenekli tiyatro olarak yabancı yazarların oyunlarını oynamak bizim görevimiz ama yarı yarıya yerli yazarlarımızı korumak zorundayız. Sağcı, solcu ayırmadan Necip Fazıl, Tarık Buğra, Ataol Behramoğlu oyunlarını oynamalıyız.”

Şehir Tiyatrolarının Etna yanardağı gibi olduğu yorumunu yapan Göktay, “20 yılda bir lav fışkırır, lavlar altında kalanlar gider, gerisiyle devam ederiz. Sahne üzerinde çatışmalar olur, hiçbir zaman birbirimize hakaret etmemeliyiz. Biz Muhsin Ertuğrul’dan Batı, Rus ve Alman tiyatrosunu, Vasfi Rıza Zobu’dan ise Osmanlı, Tanzimat tiyatrosunu öğrendik. Ben mesela üç tane Nazım Hikmet oynadım, Tarık Buğra, Fakir Baykurt da oynadım. Bunlar bizim zenginliğimiz.” dedi.

Otuz oyun sahneye taşınacak

Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur ise etkinlikteki konuşmasında, 2016-2017 tiyatro sezonunda Hisse-i Şaia, Saadet Hanım, Yangın Yerinde Orkideler, Reis Bey, Geç Kalanlar, Sızı, İblis, Makedonya Gamzesi, Karıncalar, Zorba gibi, Polyanna, Keloğlan gibi yaklaşık 30 oyunu sahneye taşımayı planladıklarını anlattı.

Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu ise Şehir Tiyatroları’nın 102. yılında olduğunu ifade ederek, “Bu şehrin tiyatrosu olarak gerçekten bir marka değer ve sanat anlayışıyla sezonu açacağız. Süha Bey güzel bir çalışma yapmış, yerli oyunlarımızın yer alması ayrıca mutluluk verici.” diye konuştu.

Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Yardımcısı Melahat Abbasova ise göreve yeni atandığını, geçen yıl yönettiği Shakespeare oyununun 10 ödül aldığını ve kendisine de yılın yönetmeni ödülü kazandırdığını dile getirdi.

Yeni sezonda yerli oyunların çoğaldığının altını çizen Abbasova, şu düşüncelerini aktardı:

“Şehir Tiyatroları her zaman yerli oyunlara öncelik vermiştir ama bu sene daha da fazla. Ben de kasım ayında Azerbaycanlı ünlü yazar Hüseyin Cavid’in ‘İblis’ oyununu hazırlamaya başladım. Yönetimde olmaktan da mutluyum. Hanımların yönetimde olması iletişim anlamında çok olumlu oluyor. Herkes odamıza rahatlıkla girebiliyor, dertlerini anlatıyor, isteklerini anında çözmeye çalışıyoruz.”

Şehir Tiyatroları, 5 Ekim’de sahneleyeceği oyunlarla sezona “merhaba” diyecek. AA

Bir önceki yazımız olan NASA Jüpiter'in uydusu Europa'daki araştırma sonuçlarını açıkladı başlıklı makalemizde açıkladı, araştırma ve Europa'daki hakkında bilgiler verilmektedir.

sohbete gir

29 Eylül 2016 - 21:08

C_i_N

1.466 Kez Görüntülendi.

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

  800 Yıllık Cep Telefonu

  14 Mart 2017

  2.304 Kez Görüntülendi.

  800 Yıllık Cep Telefonu

  800 yıllık cep telefonu Avusturya’da yapılan bir kazı çalışmasında takriben 13’üncü yüzyıla ait olduğu zannedilen bir nesne bulundu. Oyulmuş taştan...

  Soğuk havalar telefon şarjını azaltıyor

  24 Aralık 2016

  2.618 Kez Görüntülendi.

  Soğuk havalar telefon şarjını azalt..

  Soğuk havalar telefon şarjını azaltıyor Şiddetli soğuk, ani ısı değişimleri özellikle kış aylarında telefon bataryalarını olumsuz etkileyebiliyor....

  YouTube’dan milyonlarca dolarlık anlaşma

  24 Aralık 2016

  2.131 Kez Görüntülendi.

  YouTube’dan milyonlarca dolar..

  YouTube’dan milyonlarca dolarlık anlaşma Video paylaşım sitesi YouTube, ABD’de milyonlarca dolar değerindeki sahipsiz müzik teliflerinin dağıtılması...

  Yahoo’da güvenlik skandalı

  24 Aralık 2016

  2.251 Kez Görüntülendi.

  Yahoo’da güvenlik skandalı

  Yahoo’da güvenlik skandalı ABD’nin en büyük teknoloji şirketlerinden Yahoo, 2013 yılında 1 milyar kullanıcısının hesap bilgilerinin devlet...


Haydi Sende sohbetcem.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetcem.com

Neden Biz!

 • Kaliteli
 • Daimi
 • Eglenceli
 • Seviyeli
sohbet sohbet odaları sohbet odaları güzel sözler zurna mirc zurna sohbet
rüya tabiri - güzel sözler - islam fm - ıspartakule - nöbetçi noter - rüya tabiri sohbet - esenyurt korsan taksi - başakşehir korsan taksi - esenyurt korsan taksi - korsan taksi - mersin mezar