Üniversiteli genç kız 18 ayda 80,5 kilo verdi

sohbete gir
Üniversiteli genç kız 18 ayda 80,5 kilo verdi

Üniversite

Üniversiteli genç kız 18 ayda 80,5 kilo verdi

Üniversiteli genç kız 18 ayda 80,5 kilo verdi

Akdeniz Üniversitesi Pazarlama ve Perakende Reklamcılık Bölümü öğrencisi Ünalan, yıllarca aşırı şişmanlık sonucu bir yandan şeker hastalığıyla uğraşırken bir yandan da arkadaşlarının alay etmesi nedeniyle sosyal yaşamdan uzaklaşarak evine kapandı.

Lise mezuniyet törenine de katılmayan 150 kilo ağırlığındaki Ünalan, tüp mide ameliyatı olmaya karar verdi. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü uzman doktoru Burhan Mayir tarafından ameliyat edilen Ünalan, 18 ayda 69,5 kiloya düştü.

“Annem ve babam benden utanır diye düşünürdüm”

Ünalan, bebekliğinden itibaren annesinin kendisine zorla yemek yedirdiğini söyledi. 10 yaşından sonra ise sürekli yemek yiyen bir çocuk haline geldiğini anlatan Ünalan, bunun sonucunda kısa sürede şişmanladığını belirtti.

Çok kötü bir çocukluk geçirdiğini ifade eden Ünalan, şöyle konuştu:

“Arkadaşlarım çok dalga geçti. Onlar benimle dalga geçeceği zaman, önce ben kendimle dalga geçerdim. Onların ağzına lafları tıkayayım diye. Sonradan da hiç dalga geçemezlerdi. Ama çok maruz kaldım. Ergelik döneminde de arkadaşlarımın içine çıkamazdım. Annem ile babam gezmeye giderlerdi. Benim gidesim gelmezdi. ‘Annem ve babam benden utanır’ diye düşünürdüm. Hiçbir yere gitmezdim. Eşofmandan başka giyecek hiçbir şeyim yoktu.”

“Lise mezuniyetine gidemeyince ameliyat kararı aldım”

Ünalan, lise mezuniyet törenine yine aşırı şişmanlığı nedeniyle katılmadığını, bunun üzerine ameliyat olmaya karar verdiğini dile getirdi.

Başvurusundan üç hafta sonrasında ameliyat için gün verildiğini söyleyen Ünalan, “Hastaneye ilk gittiğimde kendime ‘zayıflayacağım’ diyerek telkinde bulundum. Yürüyemiyordum. İki adım atsam duruyordum, oturuyordum. Çok su içiyordum. Yüzmeyi severdim ama iki kulaç atınca hemen yorulurdum.” dedi.

Ünalan, ameliyatın akşamında yürümeye, iki gün sonra da saat başı bir yudum su içmeye başladığını, sonrasının ise “çorap söküğü” gibi geldiğini anlattı.

Ameliyatın birinci ayında 40 kilo verdiğini ifade eden Ünalan, “Beslenme sürecinde sürekli annem yanımdaydı. Hemşirem gibiydi. Yemeğimi yediriyordu. Hastaneden çıktından sonraki ilk iki hafta sıvıyla, sonra da püreyle besledim. Sürekli patates püresi yedim. Ondan sonra da katı yiyeceklere geçtik. Katı yemek de zaten bir tabağın yarısı. Hatta yarısı bile değil. Ancak yiyebiliyordum.” diye konuştu.

“Öz güvenim yerine geldi”

Ünalan, şu anda 69,5 kilo olduğunu, artık yürüyebildiğini, koşabildiğini, eğilip kalkabildiğini belirtti.

Çevresindekilerin bakışlarının da değiştiğini vurgulayan Ünalan, “Kiloluyken sokağa çıktığımda herkes bana bakıyor gibi hissederdim. Ama şimdi kim baksa umurumda olmaz. Çünkü zayıfladım ve öz güvenim yerine geldi. Kimseye boyun eğmemeye başladım.” dedi.

Ünalan, kilo verdikten sonra şeker hastalığının da kalmadığını bildirdi.

“O mutlu, biz de mutluyuz”

Anne Hacer Ünalan ise kızını büyütürken, insanların bakış açısı nedeniyle birçok sorun yaşadıklarına dikkati çekti.

Kızının, şişmanlığı nedeniyle neredeyse hiç fotoğraf çekilmediğini dile getiren Ünalan, “Çok acı çekti. Gerçekten toplumdan dışlandı. Lise mezuniyetine de gidemeyince ameliyat olmaya karar verdi. Ondan sonra da düzene girdi. O mutlu, biz de mutluyuz. Sağlığı yerine geldi. Şekeri, bazen tansiyonu çıkıyordu. Şu anda Allah’a şükür iyiyiz.” ifadelerini kullandı.

Ünalan, ameliyattan önce hiç dışarı çıkmayan, gününü televizyon, bilgisayar başında kola ve çekirdekle geçiren kızının artık öz güveninin yerine geldiğini, arkadaşlarıyla kaynaşmaya başladığını kaydetti.

Bir önceki yazımız olan Bir ayda elektrikli otomobil ürettiler başlıklı makalemizde ayda, bir ve Bir ayda elektrikli otomobil ürettiler hakkında bilgiler verilmektedir.

sohbete gir

15 Eylül 2016 - 00:27

C_i_N

1.508 Kez Görüntülendi.

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

  800 Yıllık Cep Telefonu

  14 Mart 2017

  2.304 Kez Görüntülendi.

  800 Yıllık Cep Telefonu

  800 yıllık cep telefonu Avusturya’da yapılan bir kazı çalışmasında takriben 13’üncü yüzyıla ait olduğu zannedilen bir nesne bulundu. Oyulmuş taştan...

  Soğuk havalar telefon şarjını azaltıyor

  24 Aralık 2016

  2.618 Kez Görüntülendi.

  Soğuk havalar telefon şarjını azalt..

  Soğuk havalar telefon şarjını azaltıyor Şiddetli soğuk, ani ısı değişimleri özellikle kış aylarında telefon bataryalarını olumsuz etkileyebiliyor....

  YouTube’dan milyonlarca dolarlık anlaşma

  24 Aralık 2016

  2.131 Kez Görüntülendi.

  YouTube’dan milyonlarca dolar..

  YouTube’dan milyonlarca dolarlık anlaşma Video paylaşım sitesi YouTube, ABD’de milyonlarca dolar değerindeki sahipsiz müzik teliflerinin dağıtılması...

  Yahoo’da güvenlik skandalı

  24 Aralık 2016

  2.251 Kez Görüntülendi.

  Yahoo’da güvenlik skandalı

  Yahoo’da güvenlik skandalı ABD’nin en büyük teknoloji şirketlerinden Yahoo, 2013 yılında 1 milyar kullanıcısının hesap bilgilerinin devlet...


Haydi Sende sohbetcem.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetcem.com

Neden Biz!

 • Kaliteli
 • Daimi
 • Eglenceli
 • Seviyeli
sohbet sohbet odaları sohbet odaları güzel sözler zurna mirc zurna sohbet
rüya tabiri - güzel sözler - islam fm - ıspartakule - nöbetçi noter - rüya tabiri sohbet - esenyurt korsan taksi - başakşehir korsan taksi - esenyurt korsan taksi - korsan taksi - mersin mezar