Vietnam’da Zika bağlantılı ilk mikrosefali vakası

sohbete gir
Vietnam’da Zika bağlantılı ilk mikrosefali vakası

bağlantılı, ilk, mikrosefali, vakası, Vietnam'da, Vietnam'da Zika bağlantılı ilk mikrosefali vakası, Zika

Vietnam’da Zika bağlantılı ilk mikrosefali vakası

 Vietnam’da ilk kez Zika virüsünün neden olduğu mikrosefali (bebeğin başının küçük olması) vakası görüldü.
Vietnam’da doğan bir bebekte Zika virüsü bağlantılı mikrosefaliye rastlandı
Vietnamlı yetkililer, ülkede dört ay önce mikrosefaliyle dünyaya gelen bebekte ve annesinde Zika virüsü tespit edildiğini belirtti.Önleyici Tıp Merkezi’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, “Doğum anomalisi bulunan bebekte Zika virüsü bağlantılı mikrosefali görülmektedir.” ifadesine yer verildi.VN Express haber sitesinde, 20 Ekim’de yayınlanan haberde, Ho Şi Minh Kenti’nin An Phu ve Hiep Thanh topluluklarından 5 kişide Zika virüsüne rastlanmasının ardından yerel yöneticiler tarafından salgın ilan edildiği belirtildi.

Hükümet, hamile kadınlara, Zika virüsünün görüldüğü bölgelere seyahat etmemeleri uyarısında bulunurken, halktan, Zika virüsünü taşıyan sivrisineklerin ürediği durgun suları kurutmaları istendi.

Vietnam’da bu yıl 9 kişide Zika virüsü tespit edildi.

Amerikalı, İngiliz ve Kanadalı bilim adamları, eylül ayında, Zika virüsü nedeniyle Asya ve Afrika’da iki milyarı aşkın kişinin risk altında olduğunu açıklamıştı.

Araştırmada, Filipinler, Vietnam, Pakistan ve Bangladeş sağlık kaynaklarının kısıtlı olması nedeniyle virüse karşı en kırılgan ülkeler olarak kaydedilmişti.

Sivrisinek ısırması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkan virüse, ilk kez 1947’de Uganda’nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı. Uzun yıllar görülmeyen Zika virüsü, Mayıs 2015’te Brezilya’da tekrar ortaya çıkmıştı.

Zika virüsünün hamile kadınlara bulaşması halinde bebeklerde nörogelişimsel bozukluğu ifade eden mikrosefaliye neden olduğu düşünülüyor. Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.

DSÖ’nün 15 Haziran tarihli son verilerine göre, Zika virüsüne 2007-2016 yıllarında 60 ülkede rastlandı. Virüs, salgın şeklinde bu ülkelerin 14’ünde 2007-2014 yıllarında görülürken, 2015 başında 46 ülkede ilk kez salgın şeklinde etkili oldu.

Bir önceki yazımız olan 'Gripten korunmada elleri yıkama süresi önemli' başlıklı makalemizde 'Gripten, 'Gripten korunmada elleri yıkama süresi önemli' ve elleri hakkında bilgiler verilmektedir.

sohbete gir

30 Ekim 2016 - 19:23

C_i_N

1.206 Kez Görüntülendi.

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende sohbetcem.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetcem.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Daimi
  • Eglenceli
  • Seviyeli
sohbet sohbet odaları sohbet odaları güzel sözler zurna mirc zurna sohbet
rüya tabiri - güzel sözler - islam fm - ıspartakule - nöbetçi noter - rüya tabiri sohbet - esenyurt korsan taksi - başakşehir korsan taksi - esenyurt korsan taksi - korsan taksi - mersin mezar