Yunus Emre Enstitüsü yurt dışında Türk okulları açmaya talip

sohbete gir
Yunus Emre Enstitüsü yurt dışında Türk okulları açmaya talip

Yunus Emre Enstitüsü yurt dışında Türk okulları açmaya talip

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, enstitünün yurt dışında Türk okulları açabileceğini belirterek, ”Devletimizden böyle bir talimat geldiği takdirde bunu hayata geçirebilecek kapasiteye sahibiz.” dedi.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen 11. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı’na katılan Prof. Dr. Ateş, yurt dışında Türk okulları açılması hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Ateş, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişiminden sonra yurt dışında yaşayan Türklerin, gerçek yüzünü gördükleri FETÖ okullarından çocuklarını aldığını ve bu insanların şu an çocuklarını yollayabilecekleri okul arayışı içerisinde olduklarını söyledi.

Yunus Emre Enstitüsünün kanunlar çerçevesinde Türk dilinin öğretilmesi ve Türk kültürünün tanıtılması konusunda dersler ve etkinlikler düzenlediğini anımsatan Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Enstitümüze yoğun bir müracaat var. Biz şu an kanunun bize verdiği yetki çerçevesinde Türk dili ve kültürü hakkında dersler ve etkinlikler yapıyoruz. Özellikle Balkanlarda velilerin talepleri doğrultusunda Türk ailelerin çocuklarına yönelik Türkçe kursları, eğitimi, Türk kültürü, ahlak ve davranış gibi dersler ve etkinlikler düzenliyoruz ama asıl ihtiyaç duyulan şey, özellikle FETÖ okullarından çocuklarını alan ailelere okul imkanı sunabilmek.”

Maarif Vakfının kuruluş aşamasında olduğuna, görev verildiği takdirde teşkilatlanmasını tamamlamış olan Yunus Emre Enstitüsünün okul açma konusunda adım atabileceğine dikkati çeken Ateş, şunları kaydetti:

”Biz de bir an önce Maarif Vakfının faaliyete girmesini bekliyoruz. Ama Maarif Vakfı şu an kurulma aşamasında. Biz Yunus Emre Enstitüsü olarak Balkanlar ve Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede teşkilatlanmamızı tamamladığımız için yardımcı olabiliriz. Okullaşma aşamasını ilk etapta Yunus Emre Enstitüsü üzerinden yapabiliriz. Maarif Vakfı teşkilatlanmasını tamamladıktan sonra oraya da devredebiliriz. Devletimizden böyle bir talimat geldiği takdirde bunu hayata geçirebilecek kapasiteye sahibiz.”

”Macarlar da enstitünün kurslarına büyük ilgi gösteriyor”

Budapeşte’de 26-27 Eylül tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Türk Dil Kurultayı’nı değerlendiren Ateş, kurultayın temel amacının Türkçe konusunda yapılan çalışmaları değerlendirmek ve Türk dilinin köklerine ve sorunlarına dair çalışmalar yapmak olduğunu ve kurultaya sadece Türkiye’den değil, dünyanın farklı ülkelerinden de Türkologların katıldığını söyledi.

Macaristan ve Türkiye arasındaki ekonomik, ticari ve siyasi ilişkiler geliştikçe kültürel anlamda da ilişkilerin arttığını ve Türkçe’nin burada daha da yaygınlık kazandığı belirten Ateş, şöyle devam etti:

”Macaristan’da Türkoloji çok önemli bir gelişme katetmiş, Macaristan büyük Türkologlar yetiştirmiştir. Macarlar da Yunus Emre Enstitüsünün kurslarına büyük ilgi göstermektedir. Türkçe artık uluslararası bir dil. Türkiye’ye ilgi arttıkça Türkçe’ye de ilgi artmakta. Şu anda sadece 45 merkezimizde değil 100’den fazla irtibat noktamızda da Türkçe kursları açmaktayız. Özellikle gençler daha iyi bir iş bulabilmek ya da Türkiye’de eğitim görebilmek için Türkçe’ye ilgi gösteriyor. Ayrıca son yıllarda birçok ülkede insanlar Türkiye’yi bir çıkış noktası, siyasi olarak dünyada ezilmiş halkların temsilcisi olarak görmekte. Bundan dolayı da Türkiye’ye ve Türkçe’ye ilgi söz konusu.”

Bir önceki yazımız olan Şehir Tiyatroları yeni sezonda yerli oyunları arttıracak başlıklı makalemizde arttıracak, oyunları ve şehir hakkında bilgiler verilmektedir.

sohbete gir

29 Eylül 2016 - 22:10

C_i_N

1.470 Kez Görüntülendi.

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

  800 Yıllık Cep Telefonu

  14 Mart 2017

  2.462 Kez Görüntülendi.

  800 Yıllık Cep Telefonu

  800 yıllık cep telefonu Avusturya’da yapılan bir kazı çalışmasında takriben 13’üncü yüzyıla ait olduğu zannedilen bir nesne bulundu. Oyulmuş taştan...

  Soğuk havalar telefon şarjını azaltıyor

  24 Aralık 2016

  2.809 Kez Görüntülendi.

  Soğuk havalar telefon şarjını azalt..

  Soğuk havalar telefon şarjını azaltıyor Şiddetli soğuk, ani ısı değişimleri özellikle kış aylarında telefon bataryalarını olumsuz etkileyebiliyor....

  YouTube’dan milyonlarca dolarlık anlaşma

  24 Aralık 2016

  2.267 Kez Görüntülendi.

  YouTube’dan milyonlarca dolar..

  YouTube’dan milyonlarca dolarlık anlaşma Video paylaşım sitesi YouTube, ABD’de milyonlarca dolar değerindeki sahipsiz müzik teliflerinin dağıtılması...

  Yahoo’da güvenlik skandalı

  24 Aralık 2016

  2.394 Kez Görüntülendi.

  Yahoo’da güvenlik skandalı

  Yahoo’da güvenlik skandalı ABD’nin en büyük teknoloji şirketlerinden Yahoo, 2013 yılında 1 milyar kullanıcısının hesap bilgilerinin devlet...


Haydi Sende sohbetcem.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sohbetcem.com

Neden Biz!

 • Kaliteli
 • Daimi
 • Eglenceli
 • Seviyeli
sohbet sohbet odaları sohbet odaları güzel sözler zurna mirc zurna sohbet
rüya tabiri - güzel sözler - islam fm - ıspartakule - nöbetçi noter - rüya tabiri sohbet - esenyurt korsan taksi - başakşehir korsan taksi - esenyurt korsan taksi - korsan taksi - mersin mezar